This site has limited support for your browser. We recommend switching to Edge, Chrome, Safari, or Firefox.

NEW DROP IS HERE Discover the Beyond Ordinary Coat in a new irresistible color.

kind ~ timeless ~ transparent

ADVA is a responsible fashion brand creating sustainable collections that will be your "forever favourites". Founder Aneta Průšková founded the brand in 2017 with the aim of offering timeless and high-quality pieces, the production of which will not stress our planet, will tell a story and will be in your wardrobe for many years.
Minimal, timeless, inspired by Scandinavia and clean lines are the DNA of the brand. Individual collections are produced ethically with respect to the environment, in accordance with the philosophy of sustainability and from natural, organically certified materials.
"Clothing that doesn't harm our planet, people or your skin."

 

Naše cesta: Od londýnských začátků k české udržitelné módě

2017

ADVA Womenswear: Založena v Londýně, kořeny v české tradici

ADVA je založena Anetou v Londýně v čísti Islington, který se stal na dlouhou dobu sídlem studia. Značka s udržitelnou vizí a propojením britské a české tradice.

 

2019

Nový závazek k udržitelnosti: Revoluce materiálů

Cesta k cirkularitě. V roce 2019 ADVA přestavuje nový krok k udržitelnější budoucnosti. Zavazuje se ve svých produktech používat jenom mono materiály - už žádně směsi, žádný polyester.

 

2021

Rebranding: Představení ADVA Studios

ADVA se v roce 2021 vyvinula v ADVA Studios, přejmenování, které odráželo naši rozšiřující se vizi. S novým jménem a obnovenou energií jsme se vydali na cestu udržitelnosti a slibem nadčasové módy s minimálním dopadem na životní prostředí.

 
baby organic cotton lounge set, baby organic cotton clothing, newborn organic clothing, baby organic cotton hoodie, baby organic cotton trousers, organic cotton set for babies, matching set for baby and mum

2021

Novinka: Nový label ADVA Baby

Ke konci roku ADVA představila novinku a to rozšíření svého produktového portfolia organickou a udržitelnou kolekcí pro děti. Upcycled dětské teplákovky.

 

2023

Nová kapitola: Návrat do České republiky

Rok 2023 znamenal zásadní návrat pro ADVA Studios – značka se přestěhovala do Prahy. Zakotvením studia a výroby v České republice jsme začali novou kapitolu udržitelné a zodpovědné módy v Česku.

 

2023

Posouváme hranice: Regenerativní móda

V létě 2023 zahájila ADVA Studios novou iniciativu – regenerativní módu. Obnovujeme přírodu, šetříme zdroje a vážíme si lidských životů. Práce s regenerativními materiály utkanými přímo v České republice, prohlubujeme náš závazek k udržitelnosti.

 

our team.

meet our founder and team

Read the story of our founder Aneta and find out what guides her on the way to her mission.

ADVA, adva studios, adva fashion, sustainable fashion brand, long sleeve bodysuit

our philosophy

learn more about our philosophy

adva studios, ADVA, sustainable clothing store, ethical clothing, london brand, scotland

our values

learn more about the values that ADVA stands for

Cart

No more products available for purchase